Skip to product information
HP EliteBook x360 1040 G6 i7-8565U | 16GB RAM | 256GB SSD | 14″ Touch|
€279,00
Free shipping in 1–3 business days.
14-day return guarantee
💳 Secure payment (Stripe)
💵 Payment by cash on delivery is available
💻 HP EliteBook x360 1040 G6 | i7 8th Gen | 16GB RAM | 256GB SSD | 14″ FHD Touch | Business 2-in-1 Laptop
📝 Description
| Feature | Information |
|---|---|
| Condition | Updated / Refurbished |
| Manufacturer | HP – premium business class EliteBook series |
| Model | EliteBook x360 1040 G6 |
| Type | 2-in-1 (laptop + tablet) |
| Housing | Aluminum, thin and strong |
| Screen | Touchscreen, 360° foldable |
| Keyboard | With lighting |
| Operating system | Windows 11 |
⚙️ Technical specifications
| Parameter | Meaning |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-8565U – base 1.8 GHz, Turbo up to 4.6 GHz |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard drive | 256GB SSD |
| Screen | 14″ Full HD (1920 × 1080), touch, IPS |
| Video card | Intel UHD Graphics 620 |
| Camera | There is |
| Connections | Wi-Fi, Bluetooth |
| Connectors | USB-C (Thunderbolt), USB 3.1, HDMI |
| Class | Premium business-class 2-in-1 |
✅ Pros
| Plus | Benefit |
|---|---|
| 360° folding | Can be used as a tablet or in presentation mode |
| Touch screen | Convenient for work, presentations and browsing |
| Aluminum body | Sturdy and elegant |
| 16GB RAM | Smooth work with many applications |
| i7 processor | High performance for office and creative tasks |
| Backlit keyboard | Comfortable working in the dark |
| Thin and light | A great choice for mobility |
📦 Package
| Complete set | Information |
|---|---|
| Laptop | Yes |
| Charger | Yes |
| Box | Unoriginal |
🛡️ Warranty
| Condition | Information |
|---|---|
| Warranty | 3 months |
🚚 Payment and delivery
| Condition | Information |
|---|---|
| Payment | By bank transfer |
| Delivery | 🚚 Free delivery throughout Lithuania when the order amount exceeds €30 (1–3 business days) |
| In Vilnius | 🚪 Door-to-door delivery |
🔗 Shop
| Information | Link |
|---|---|
| More offers | ➡️ www.boxforpc.lt |